RUKİYE HANIM BİZLERLE- 4.................

İKİZ ÇOCUK BÜYÜTÜR İKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İkizlerin ayrı birer birey olduğunu hiçbir zaman akıldan çıkarmamak lazımdır .Toplumda maalesef sanki tek bireymiş gibi muamele görmektedirler.Benim çocuklarımda bunu biz çok yoğun yaşadık.Okulda hiçbir zaman adları olmadı .Onlar hep ikizlerdi.İkizler olarak kesinlikle isimlendirilmeleri gerekir .Oğullarımın en fazla tepki koydukları konu bu .İsimleriyle çağrılmaları çok önemli.Eğer tek yumurta ikizi ve görünürde küçükte olsa bir fark yok ise mutlaka üzerlerinde farkı belirtecek bir şey olmalı.Bu durumdan yuva ve öğretmenleri haberdar edilmeli.Çocuklarımın hala sinirlendikleri soru sen Buğrahan ‘mısın yoksa Burak mı?Mutlaka kim olduklarını belli eden bir işaret vardır.Buna dikkat edilip karıştırılmamaları gerekir.

Kesinlikle ayrı ortamı paylaşmaları gerekir düşüncesindeyim. Böylece ayrı ayrı arkadaşları ve ilişkileri olur birey olma yolunda daha hızlı ilerlerler. Ayrıca ikiz kardeşler zeka , beceri yönünden kıyaslanmaktadır.Aynı ortamda olurlarsa bu tip durumlar olabilmektedir. İkizlerde yapılan bir hata da bir suç işlendiğinde sanki ayrı birer birey değillermiş gibi ikisinin de cezalandırıldığı durumlar yaşanmaktadır .Burak ve Buğrahan’ın en çok kızdıkları konu budur.Okulda bir olaya birisinde birisi karıştığında ne dense ikisi birden failmiş gibi çağırılmakta; her ne kadar sonradan diğerinin suçsuzluğu anlaşılmaktasa da bu onların hiç hoşuna gitmemektedir.

Kesinlikle birbirine benzer isimler koymamak gerekir.Unutmayın onlar ayrı bir birey.

Giysi konusuna gelince o hatayı zaman zaman ben de yaptım.Kesinlikle aynı giysi giydirilmemeli aynısı varsa bile farklı zamanlarda giydirilmelidir.Hatta kıyafetleri farklı dolaplarda olsun ki sahiplensinler.

Oyuncaklar konusuna gelince kavga etmemeleri açısında ayrı oyuncak almada yarar var. . Özellikle paylaşma duygusunun daha önem kazanmadığı dönemlerde bu çok önemli.

İlgi alanları belirlenip o yönde sosyal faaliyetlere katılmaları birey olarak gelişmeleri açısından çok önemli.Onların isteğine göre aynı da olabilir farklı da.Buğrahan ve Burak aynı anda basket çalışması için bir kursa yazıldılar.Daha sonra Buğrahan vazgeçti.Burak okul takımına seçildi ora da basket oynamaya başladı.Zorlama olmadan tamamen onların istekler doğrultusunda oldu her şey.

İkiz çocuk sahibi olmak o kadar güzel bir şey ki tüm zorluklarından sonra eseriniz ortaya çıkınca insan büyük mutluluk ve haz duyuyor.

Kolay gelsin hepinize.Sevgiyle kalın dostça kalın.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !